TÜMÖD BASIN AÇIKLAMASI

Tarih: 23.12.2020

Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, 16 Aralık 2020 günü Akit Tv’de katıldığı bir programda “üniversite ve apartlar fuhuş yuvasına döndü” demiştir. Adı geçen öğretim üyesi daha önce de katıldığı konferanslarda ülkemizin kurucusu eşsiz liderimiz Atatürk’e de dil uzatmıştır. Yine bir konferansta “Google’ı kullanan, ilk icat eden Sultan Abdülhamid” sözü ile de bilimselliği yerlere sermiştir.

Sorgulamayan, düşünmeyen, aydınlanmadan, laik ve bilimsel eğitimden payını alamayan akademisyenler, ülkemizi ortaçağ karanlığına doğru hızla sürüklemektedirler. YÖK’ün kurulmasıyla birlikte ve özellikle AKP iktidarı ile üniversiteler bilim yuvası olmaktan çıkmış, tarikatların, cemaatlerin kontrolüne girmiştir.

Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu hakkında Sakarya Üniversitesi’nin, YÖK’ün soruşturma açmasının sorunları çözeceğine inanmıyoruz. Biliyoruz ki bu soruşturmalardan bir sonuç çıkmaz, üniversiteler böyle akademisyenler sayesinde çağın gerisine düşmüştür. Yapılacak olan böyle akademisyenlerin bilim yuvası olan üniversitelerden uzaklaştırılmasıdır.

Ülkemizin kurucusuna hakaretler eden, geleceğimiz ve umudumuz olan gençleri ağır zan altında bırakan bu akademisyen görünümlü çağdışı insanı şiddetle protesto ediyoruz, kınıyoruz. Laik ve bilimsel eğitimle çağdaşlık yolunda ilerlemesi gereken üniversitelerimize yakışmayan bu ve benzer akademisyenlerin üniversitelerde yeri yoktur. Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Prof. Dr. Recep AKDUR
Genel Başkan