TÜMÖD BASIN AÇIKLAMASI
Tarih: 19.05.2020

9 Mayıs 1919, vatanın kurtulması için örgütlenen Anadolu insanının bağımsızlık mücadelesinin başlangıcıdır, ilk adımıdır. 19 Mayıs 1919, emperyalizme karşı kazanılan ilk savaşın adıdır, Sevr haritasının çöpe atılmasıdır, Türk milletinin uyanışıdır. 19 Mayıs 1919, ulus bilincinin ilk ışığıdır, egemenliğin millete ait olduğunun belgelenmesidir. 19 Mayıs 1919, çağdaş ülkeler düzeyine çıkmamızı sağlayan ilke ve devrimlerin habercisidir, ülkemizin aydınlık geleceğidir. 19 Mayıs 1919 tarihi, eşsiz liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, her türlü baskıya karşın Samsun’dan ülkemizin üzerine bir güneş gibi doğmasıdır.

101 yıl önce bağımsızlık mücadelesi verilen bu topraklarda, bugün emperyalizme ve yerli işbirlikçilerine karşı yeniden bağımsızlık mücadelesi vermekteyiz. Çünkü Atatürk’ün ölümünden sonra ülkemizi yönetemeyen iktidarların elinde, yeniden emperyalizme yem olan ülkemiz, bugün tarihinin en kötü ekonomik ve siyasi krizi ile karşı karşıyadır. Bağımsızlık mücadelemizin başlangıcından 101 yıl sonra, ülkemizin genel durumu hiç iç açıcı değildir.

Ancak ne olursa olsun bağımsızlık ve özgürlük türkülerinin söylendiği bu topraklarda Mustafa Kemal’in gençleri, ilkelere ve devrimlere sahip çıkacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. 19 Mayıs, bu gerçeği bir kere daha haykırmaktadır. Çünkü bu topraklara Atatürk ayak basmıştır ve Atatürk yaşamaktadır. Bu duygularla 19 Mayıs’ın 101. yılı kutlu olsun.

Prof. Dr. Recep AKDUR
Genel Başkan