TÜMÖD BASIN AÇIKLAMASI
Tarih: 15.06.2020

Ankara’da Mithatpaşa Caddesi üzerindeki Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimci Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati’nin yaşadığı ev, Nuri Pakdil Edebiyat Müzesi yapılmıştır. Kuvay-ı Milliyeci Mustafa Necati, Mustafa Kemal Atatürk’ün en güvendiği ve inandığı, çalışmalarıyla örnek bir eğitim devrimcisidir.

Yeni Türk Alfabesi, Köy Öğretmen Okulları, Millet Mektepleri, Öğretmenlik mesleğine yasal düzenlemeler, Karma eğitime geçiş başta olmak üzere milli eğitim alanında birçok büyük reformlara imza atan, cumhuriyetimizin unutulmaz devrimci ve aydınlık yüzlü bakanı Mustafa Necati’nin adının, yaşadığı evden kaldırılması büyük bir saygısızlıktır. Cumhuriyetimizin en başarılı Milli Eğitim Bakanlarından Mustafa Necati’nin anısına yapılan bu saygısızlığın en kısa sürede giderilmesini beklemekteyiz ve bu evin tekrar Mustafa Necati Kültür Evi olarak düzenlenmesini istemekteyiz.

Geçtiğimiz Nisan ayında da Atatürk’ün kurduğu Türk Tarih Kurumu Başkanlığı’na, Ensar Vakfı Afyon Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaramış’ın ataması yapılmıştı. Ahmet Yaramış, milli mücadele düşmanı, Kuvay-ı Milliye’ye kudurmuş haydutlar, Atatürk’e eşkıya diyen, öldürülmesini isteyen İskilipli Atıf denen vatan hainini öven birisidir.

Yıllardır siyasi iktidarın laik ve demokratik cumhuriyetimizle, eşsiz liderimiz Mustafa Kemal Atatürk ile sorunu olduğu bilinmektedir. Cumhuriyetimizin izlerini silmek için yapılan tüm maddi ve manevi saldırılara karşı, cumhuriyetin üniversiteleri ve yetiştirdikleri gençler olarak kararlılıkla mücadele edileceğinin bilinmesi gerekmektedir.

Prof. Dr. Recep AKDUR
Genel Başkan