TÜMÖD BASIN AÇIKLAMASI
Tarih: 04.01.2019

İçi boşaltılan eğitim sistemi, giriş sınavlarından mezuniyete dek tüm eğitim süreçlerinde öğrencileri hırsızlığa ve haksızlığa özendirmektedir. Hukuk fakültesinde son sınıfa gelmiş, yani mesleğe bir adım kalmış bir öğrenci, kopya çekerken yakalanması ve hakkında tutanak düzenlenmesi nedeniyle vahşi bir katliam yapmıştır

Kopya çeken öğrenci hakkında gerekli işlemi yapan araştırma görevlisi Ceren Damar, önce silahla vurulmuş, ardından bıçak darbeleriyle hayatını yitirmiştir. Bir akademisyene ve bir kadına yapılan bu korkunç olayın, bu vahşi cinayetin sorumluları, başta akademisyenler olmak üzere tüm eğitim camiasıdır.

Eğitim sistemi dönüştürülürken, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan sınavlarda hırsızlık yapılırken, üniversitelerde bilim, etik kurallar, liyakat göz ardı edilirken, üniversiteler siyasetin arka bahçesi haline getirilirken, öğrenciler müşteri konumuna dönüştürülürken tepki vermeyenler bu olayların sorumlularıdır.

Üniversitelerdeki piyasalaşma süreci, öğrencilerin ve ailelerinin gözünde üniversiteleri “parası verilip diploma alınan bir alışveriş merkezi” haline getirmiştir. Aldığı diplomada gelecek göremeyen, kolay yoldan para kazanmak isteyen üniversite gençliğinde şiddet eğilimi hızla artmaktadır. Üniversiteye sopa, demir çubuk, bıçak, tabanca sokulmasına göz yumanlarla bu tür olayları önlemek olanaksızdır. Dindar ve kindar gençlik yetiştirme sevdası, ülkemizi büyük bir bilinmeze doğru sürüklemektedir.

Genç akademisyene Tanrıdan rahmet, sevenlerine baş sağlığı ve sabır dileriz.

TÜMÖD Yönetim Kurulu adına
Genel Başkan Prof. Dr. Recep AKDUR