BASIN AÇIKLAMASI 140

Tarih: 16.01.2016

 

Başta PKK terör örgütü olmak üzere tüm bölücü, terörist ve emperyalizmin maşası olan örgütlere karşı yürütülen mücadele meşru bir vatan savunmasıdır. İktidar ve devletin ilgili organları bu mücadeleyi kazanmak için, tüm gücünü kararlı bir biçimde kullanmalıdır. Yurtsever herkes vatanın bütünlüğünü, ulusun birliğini savunmalı ve bu uğurda yürütülen haklı mücadelenin kazanılarak bitirilmesini desteklemelidir.

 

Tüm insanların bu arada da akademisyenlerin her konuda, her ortamda ve her yolla düşünce bildirmeleri bir hak ve özgürlüktür. Herkes bir endişe duymadan düşüncelerini topluma sunabilmelidir. Düşünce açıklamasından dolayı hiç kimse aşağılanamaz ve cezalandırılamaz. Daha da kötüsü yargısız infaz edilemez. Düşüncelerine katılmadıklarımızın da, düşünce özgürlüğünün sonuna dek arkasında olduğumuzun bilinmesini isteriz. Akademisyenlere başlatılan hukuk dışı kıyım ve baskılara derhal son verilmelidir.

 

Kendi düşüncelerini gür ve güçlü bir şekilde ifade etmek, onun etrafında örgütlenmek yerine, başkalarının düşüncelerini McCharty’ci basit bir üslupla kınamak ve böylece özgürlük düşmanlarına ortam hazırlamak ve hatta onlarla aynı safta yer almak akademisyenlik ve demokratlıkla asla bağdaşmaz.

 

TÜMÖD Genel Merkezi, kuruluş felsefesinden aldığı güç ve Atatürkçü yapısı ile şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da gelişen olaylar karşısında kararlı, aktif ve güçlü bir duruş sergilemeye devam edecektir.

 

 

Prof. Dr. Recep AKDUR

TÜMÖD Genel Başkanı