BASIN AÇIKLAMASI 138

                       

Tarih: 16.05.2014

 

13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa’nın Soma ilçesi Eynez mevkisi yer altı kömür ocağında büyük ihmaller sonucunda meydana gelen maden kazası, aslında kelimenin tam anlamıyla cinayettir. İşçi sağlığı ve güvenliğinin tamamen bir maliyet unsuru olarak görüldüğü ve yüksek oranda kar elde etmek için, en acımasız üretim süreçlerinde çalışmak zorunda bırakılan maden emekçileri, başından beri ölüme terk edilmişlerdir. Bu şartlar altında yaşamaları tesadüflere kalmıştır.

 

Ülke olarak acımız çok büyüktür. Bu cinayet gibi kazada yaşamlarını kaybedenleri saygıyla anıyor, ailelerine, yakınlarına ve ülkemize başsağlığı diliyoruz. Yaralı olarak kurtulan emekçilerimize acil şifalar diliyoruz.

 

Bu maden kazası göstermiştir ki, neoliberal politikalar ülkemiz için her alanda karabasandır. 1980 yılından sonra uygulamaya konulan özelleştirme, taşeronlaşma, rodövans gibi neoliberal politikalar ve uygulamalar, kamuyu bitirmiş ve her alanda bugünkü sıkıntılı ve karanlık duruma getirmiştir.

 

Ancak her türlü sıkıntıyı aşacak yolumuz, büyük önderimiz Atatürk’ün ilkelerinde bulunmaktadır. Yüreğimiz kömür karası, yolumuz Atatürk’ün aydınlık yoludur.

 

 

Prof. Dr. Recep AKDUR

TÜMÖD Genel Başkanı