BASIN AÇIKLAMASI 129

 

                       

Tarih: 26.10.2013

 

Önce şehir içi bağlantı yolu olarak tasarlanan daha sonra otoyola dönüştürülen, Anadolu Bulvarı’nı Konya yoluna bağlayacak yolun yapımı, yasal süreçleri tamamlanmadan Ankara Anakent Belediyesi tarafından başlatılmıştır. Mahalle sakinleri tarafından Ankara Anakent Belediyesi’nin bu uygulamasına karşı çok sayıda yol inşaatını durdurma davası açılmıştır.

 

10 Ekim 2013 tarihinde bazı üniversite öğrencileri tarafından yol inşaatına karşı protesto eylemi düzenlenmiş ve güvenlik güçlerinin baskısı sonucunda çatışma çıkmıştır. Çıkan çatışma sonucunda, güvenlik güçleri ODTÜ yerleşkesine TOMA ve akreplerle girerek, öğrencilerin ve öğretim elemanlarının yaşadığı yurtlar ve lojmanlar bölgesine gaz bombası atmış, ilaçlı su sıkmıştır.

 

Siyasi iktidar ve Ankara Anakent Belediyesi, ODTÜ ormanına göz dikmiş ve yeni rant elde etme amacındadırlar. Kurban Bayramı’nın son günü 18 Ekim 2013 tarihinde Ankara Anakent Belediyesi’ne bağlı ekipler, ODTÜ arazisine girerek, yaklaşık 3000 ağacı yok etmiştir.

 

Bu duruma engel olmak isteyen üniversite öğrencileri, öğretim elemanları ve mahalle sakinlerine güvenlik güçleri her zaman olduğu gibi biber gazı, cop ve plastik mermi ile saldırarak, yaralanmalarına neden olmuştur.

 

Söz konusu bölge Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmış ancak halen askıda olup, yasal itiraz süresi sonuna kadar geçerliliği olmayan ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planı içerisinde bulunmaktadır. Ankara Anakent Belediyesi’nin gece baskını sadece ODTÜ arazisine yapılan izinsiz bir giriş değil, aynı zamanda yasadışı bir çevre katliamıdır.

 

Siyasi iktidarın yaptığı çevre katliamlarını başta Atatürk Orman Çiftliği ve Taksim Gezi Parkı olmak üzere yakından bilmekteyiz. Yeşili çevreden silerek, sadece dolarda görmek isteyen ve rant peşinde koşan siyasi iktidarı uyarıyoruz: çevreden ve üniversitelerimizden elinizi çekiniz. TÜMÖD olarak, ODTÜ’nün ve ODTÜ ormanının yanında olduğumuzun bilinmesini isteriz.

 

 

Prof. Dr. Ayhan ÖZKUL

TÜMÖD Genel Başkanı