BASIN AÇIKLAMASI 147

Tarih: 07.02.2017

23 Mayıs 2015 tarihinde, Balyoz Davası sanıklarına destek vermek amacıyla İzmir’de düzenlenen ‘Vardiya Bizde Platformu – Sessiz Çığlık’ etkinliğine, derneğimiz adına Genel Sekreterimiz Suay Karaman katılmıştır.

 

Genel Sekreterimizin barışçıl bir etkinlikte yaptığı konuşmada güvenlik güçleri, yasaya aykırı olarak ses ve görüntü kaydı alarak, Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştur. Davaya konu olayla ilgili ses ve görüntü kaydının 2911 sayılı yasa kapsamındaki eylemle ilgili olarak gerçekleştirilmesi nedeniyle, bu kayıtların cumhurbaşkanına hakaret suçuyla ilgili olarak kullanılamayacağı gibi, hakim kararı olmadan ses ve görüntü kaydının alınması nedeniyle, bunlar yasaya aykırı kanıt niteliği taşımaktadır. Buna karşın dosyayı inceleyen ve ifade özgürlüğü kapsamında olan konuşmayı, eleştiri yerine hakaret olarak değerlendiren Cumhuriyet Savcısı, Genel Sekreterimiz Suay Karaman hakkında ‘cumhurbaşkanına alenen hakaret ettiği’ iddiasıyla 1-4 yıl hapis cezası istemiyle dava açmıştır. Dava sırasında bilirkişiye gönderilen ses ve görüntü kaydının, yıpranmadan kaynaklı olduğu belirlenen nedenle incelemesi de yapılamamıştır. Ancak İzmir 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava sonucunda 3 Şubat 2017 tarihinde, 11 ay 20 gün hapis cezası verilmiştir.

 

Bugün çok sıkıntılı bir süreçten geçen ülkemizde, yargının bağımsız karar vermekte zorlandığı görülmektedir. Yapılacak yeni anayasa değişikliği ile yargının tamamen bağımsızlığını yitireceği çok açık olarak görülmektedir. 11 ay 20 gün hapis cezası verilen Genel Sekreterimiz Suay Karaman için, üst mahkeme dahil, her türlü hukuk yoluna başvurularak, gereğinin yapılacağını bildirmek isteriz.

 

 

TÜMÖD Yönetim Kurulu Adına

Prof. Dr. Recep AKDUR

Genel Başkan