BASIN AÇIKLAMASI 137

                       

Tarih: 11.05.2014

 

Tüm Öğretim Elemanları Derneği (TÜMÖD) olarak, Danıştay’ın kuruluşunun 146. yıldönümü nedeniyle 10 Mayıs 2014 tarihinde yapılan törende Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu konuşurken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “edepsiz” diyerek tepki vermesini şiddetle kınıyoruz. Başbakanın, Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun konuşmasına karşı verdiği nezaketsiz ve kelimenin tam anlamıyla “edepsiz” tepkiyi kabul etme olanağı bulunmamaktadır.

 

Danıştay’ın kuruluş yıldönümü törenlerinde başbakanın, yargının asli ve kurucu unsuru olan savunmanın sesine ve eleştirilere tahammül edemediğine bir kez daha tanıklık edildi.

 

Cumhurbaşkanının uyarılarını dinlemeyerek, o makama da saygısızlık eden, daha da vahimi Cumhurbaşkanı ve Ggenelkurmay Başkanı’nı da adeta arkasında sürükleyerek, salonu terk eden Başbakan, büyük bir devlet skandalına neden olmuştur. Danıştay Başkanı’nın töreni saygısızca terk eden başbakanın arkasından giderek konuklarını yalnız bırakması da, yargının bağımsızlığı ilkesine uygun düşmemiştir.

 

Aynı gün partisinin Afyon’da düzenlediği kampta Prof. Dr. Metin Feyzioğlu için; “senden bir şey olmaz, istediğin kadar profesör ol” diyen Başbakan, bu ülkenin Cumhurbaşkanı olmayacak bir kişi olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.

 

Bu son olay göstermiştir ki, cumhurbaşkanlığı seçimi için bütün muhalefet partilerinin bir araya gelerek, tüm ülkeyi kucaklayacak, yurtsever ve sağlıklı bir cumhurbaşkanı adayı üzerinde uzlaşma sağlamaları gerekmektedir.

 

Prof. Dr. Recep AKDUR

Genel Başkan