BASIN AÇIKLAMASI 146

 

Tarih: 29.07.2016

 

15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY tarafından gerçekleştirilen ve Cumhuriyetimizi hedefleyen emperyalist saldırının, TSK, güvenlik güçleri ve milletimizin el ele vermesi sonucu püskürtülerek, yenilgiye uğratılmasını, ülkemizin geleceği açısından önemli bir dönüm noktası olarak görüyoruz. Bu saldırıyla mücadele sırasında ölen  yurttaşlarımıza rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

 

Onlarca yıldır besleyip büyütülen bu yapının, devletin bütün kurumları gibi, üniversitelere de sızdığı bilinmektedir. Üniversitelerimizin son yıllarda geldiği bilim dışı yapısından, her tür gerici örgütlenmenin sorumlu olduğu açıktır. Suçluların cezalandırılması, üniversitelerde bilim ve liyakatin yeniden egemen kılınması yolunda hukuk ve demokrasiden asla ödün verilmemelidir. “Toptancı” ve “cadı avı” görüntüsü veren uygulamalardan sakınılmalıdır.

 

Her türlü askeri ve sivil darbe ile hukuksuzluğa olduğu kadar, kışlaya, camiye ve okula siyaset sokulmasına karşı olduğumuzu bildiririz. Güzel ülkemizi böyle bir durumla bir kere daha karşı karşıya bırakmamanın tek çözüm yolunun, Türkiye Cumhuriyeti’ni laik, demokratik, hukuk devleti normlarına döndürmek olduğuna olan inancımızı bildiririz.

 

TÜMÖD olarak bu yönde kararlı demokratik bir mücadele içinde olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

 

TÜMÖD Yönetim Kurulu Adına

Prof. Dr. Recep AKDUR

Genel Başkan