BASIN AÇIKLAMASI 131

                       

Tarih: 10.11.2013

 

 

Büyük kurtarıcımız, eşsiz liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, ölümünün 75. yıldönümünde bir kez daha en derin saygı, şükran ve özlemle anmaktayız.

 

UNESCO, üye ülkelerin oybirliği ile 1981 yılını, ATATÜRK YILI ilan ederken, kararın gerekçesinde, Atatürk şöyle tanımlanmıştı: ”Uluslararası anlayış ve barış yolunda çaba harcamış üstün bir kişi, olağanüstü bir devrimci, sömürgecilik ve emperyalizme karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, insanlar arasında renk, din, ırk ayrımı gözetmeyen, eşsiz devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti‘nin kurucusu……”

 

Böyle bir eşsiz lidere sahip olmanın haklı gururu ile, Atatürk’e layık gençler olmanın coşkusuyla, ilke ve devrimlerini sonsuza kadar koruyacağız. 75. ölüm yıldönümünde bu büyük insanın değeri, her geçen yıl daha da artmaktadır. Atatürk’ün emperyalizme verdiği unutulmaz dersler, günümüzde anısına ve emanetlerine yönelik giderek artan saldırıların asıl nedenidir. Ancak Türk gençliğinin, bütün bu saldırıları püskürteceğinin bilinmesi gerekmektedir.

 

TÜMÖD olarak, tüm Atatürkçü öğretim elemanlarının 10 Kasım’da düzenlenecek olan etkinlerde gurur ve heyecanla yer alacaklarını, Anıtkabir ziyaretine özel bir önem vereceklerinden kuşkumuz yoktur. Atatürk’ü anma etkinliklerinin ulaştığı canlılık, Atatürkçülerin azim ve kararlılıklarının göstergesidir.

 

 

Prof. Dr. Ayhan ÖZKUL

TÜMÖD Genel Başkanı