BASIN AÇIKLAMASI 109

 

Tarih: 25.09.2012

 

TÜMÖD olarak, yeni bir eğitim-öğrenim yılının başladığı günümüzde olumlu bir gelişmeye tanık olamamanın üzüntüsünü duymaktayız. Buna karşılık olumsuzluklar birbirini kovalamaktadır. YÖK’ün Suriyeli öğrenciler konusunda aldığı karar bu durumun yeni bir örneğini oluşturmuştur.

 

Büyük Ortadoğu Projesinin planlarına uygun yönde Esad karşıtı isyan safında yer alan Suriyelilerin herhangi bir belge aranmaksızın ülkemizde diledikleri üniversiteye girebilmelerine olanak sağlayan YÖK kararı, hükümetin Suriye konusundaki politikasına yeni ve düşündürücü bir boyut getirmiştir. Öte yandan, rejim karşıtı olmayan Suriyeli gençlerin okumak amacıyla ülkemize giriş yapmak istemeleri durumunda sınırdan geri çevrilmeleri ve daha önce değişik üniversitelere kabul edilmiş olanların da, sınır dışına gönderilmeleri bu tabloyu büsbütün karanlıklaştırmaktadır.

 

Rejim karşıtı Suriyelilere kanat germenin hemen arkasından gelmesi beklenen adım PKK terör örgütü üyelerine ayrıcalıklar tanınması olabilir. Nitekim bu da yapılmıştır. Günümüzde küresel güçlerin emrinde işledikleri cinayet ve bölücülük suçunun yaftasını boyunlarında taşıyarak dağdan inenlerin davul zurnayla karşılanmalarının ve ayaklarına gönderilen mahkemeler tarafından suçsuz ilan edilmelerinin başka ne anlamı olabilir?

 

Bütün bu yapılanlar, Suriye ile aramızdaki uçurumun daha da derinleşmesine yol açmakla kalmamakta; son yıllarda birbirini izleyen adaletsiz uygulamalar zincirine ülkemizin geleceği açısından korkutucu bir halkanın daha eklenmesine neden olmaktadır.

 

Her şeye rağmen yeni eğitim- öğretim döneminin, üyelerimiz, tüm öğretim elemanları ve sevgili öğrenci arkadaşlarımız için başarılarla ve mutluluklarla geçmesini dileriz.

 

 

Prof. Dr. Alpaslan IŞIKLI

TÜMÖD Genel Başkanı